dr Iga Sobczyk
Gabinet Premium
22 Sier

MLEKO ROŚLINNE

Mleko, a właściwe  to  napój rośliny - zdobywa coraz większą popularność. Na polskim rynku do wyboru mamy napój sojowy, migdałowy, owsiany, ryżowy, kokosowy czy napój z konopii. Wspólną cechą jest to, że nie zawierają  cholesterolu, tłuszczu mlecznego czy  laktozy  przez co są  szczególnie polecane dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy, jak również ze skazą białkową. Dostępne są  też napoje aromatyzowane o różnych smakach, m.in. truskawkowym, waniliowym, czekoladowym, które  z dietetycznego punku widzenia nie są zalecane. Najczęściej sięgamy po napój sojowy, który jest praktycznie idealnym zamiennikiem mleka krowiego. Dzieje się to za sprawą fortyfikacji, czyli wzbogacenia produktu w składniki odżywcze, co pozwala zbliżyć jego wartości odżywcze do wartości mleka krowiego. Napój sojowy jest doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych (wapnia, fosforu, magnezu czy potasu). Wykazano, że spożycie napoju sojowego w diecie może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca! Dzięki dużej zawartości fitoestrogenów może także łagodzić dolegliwości związane z menopauzą. Osoby na dietach wege mogą wykorzystać napój sojowy w celu uzupełnienia białka. W 100ml napoju sojowego znajdziemy około 46 kcal, 3g białka, 2g tłuszczu oraz 4 g węglowodanów (wartości te mogą różnić się w zależności od producenta).

Napój ryżowy to dobre źródło witamin z grupy B, ale również włókna pokarmowego - błonnika.W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy – w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B12, witaminą B3, i żelazem. Osoby cierpiące na problemy z układem pokarmowym znajdą w napoju ryżowym sprzymierzeńca, gdyż może pozytywnie wpłynąć na pracę żołądka oraz jelit oraz pomóc w eliminacji zgagi. Napój ryżowy doskonale sprawdza się przy biegunkach, a to dlatego, że zawiera małe ilości błonnika i łagodzi tym samy dolegliwość zmniejszając częstość wypróżnień.

JAK WYBRAĆ MLEKO ROŚLINNE?
Podobnie jak w przypadku innych produktów, im krótszy skład, tym lepiej. Im mniej cukru, polepszaczy i regulatorów tym lepiej. Fosforan potasu występujący często w ich składzie w celu regulacji kwasowości, w nadmiernej ilości może ograniczyć wchłanianie żelaza, wapnia i magnezu. W niektórych produktach możemy znaleźć także karagen, substancję, która może u niektórych powodować wzdęcia.
Dodatkowo warto zwracać uwagę na zawartość cukru w produkcie. Jeżeli na opakowaniu widnieje informacja, że zawiera tylko naturalnie występujące cukry, najpewniej jest to dobry produkt. Jeżeli natomiast składzie znajdziemy cukier dodany w czasie produkcji w postaci cukru lub syropów, nie będzie to najlepszy wybór.
Należy zwracać uwagę na to, czy produkt jest fortyfikowany, to znaczy wzbogacony o składniki takie jak: wapń, witaminę D, Witaminy B2 i B12 czy inne składniki mineralne. Fortyfikacja ma za zadanie upodobnić produkt pod kątem wartości odżywczych do mleka krowiego.

Twój komentarz




POKAŻ
dr Iga Sobczyk - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ